اگر شما جز افرادی هستید که انواع آبگوشت ها را دوست دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا ویکی فودز را دنبال کنید تا با یکی دیگر از انواع آبگوشت ها که از غذاهای محلی مهاباد است را یاد بگیرید. نام این آبگوشت ، آبگوشت ماست یا بربسیل است.

برای اینکه بربسیل را درست کنید به مواد زیر نیاز دارید:

گوشت گوسفندی     نیم کیلو
ماست گوسفندی     ۱ کیلو
لپه     سه چهارم تا نصف پ
سبزی کراده یا تره     ۱ کیلو
آرد     ۱ ق غ
پیاز     ۲ عدد
روغن و زردچوبه و نمک     به میزان لازم
تخم مرغ     ۱ عدد
زعفران     برای تزئین

آبگوشت ماست را اینگونه درست کنید:

در ابتدا باید گفت که این آبگوشت شباهت زیادی به آبگوشت کشک دارد اما در طعم و مزه تفاوت های کوچکی دارد. در ابتدا پیاز را به شکل خلال خرد کنید و آنها را درون قابلمه ای ریخته و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و سپس کمی روغنو زردچوبه به آن اضافه کنید و مقداری تفت دهید تا پیازها نرم شوند. سپس گوشت را به آن اضافه کرده و باز تفت دهید. بعد از آن لپه را نیز افزوده و مقداری آب درون قابلمه ریخته و در آن را ببندید تا به جوش آید و گوشت و لپه بپزد . تره را اضافه کرده هم بزنید .
سپس تخم مرغ را به ماست اضافه کنید و با هم مخلوط کنید، سپس آرد را نیز اضافه کنید و هم بزنید. . ماست را حین هم زدن به قابلمه اضافه کنید . نمک را اضافه کرده و نمی ساعت هر از گاهی هم بزنید تا جا بیوفتد و ماست نبرد .
این آبگوشت مانند سایر آبگوشت ها بسیار لذیذ و خوشمزه است، با سرو آن درون ظرف های سنتی و قرار دادن آن بر روی میز غذاخوری چوبی ، از اهل خانه پذیرایی کنید.