یکی از پر کاربردترین تجهیزات آشپزخانه ماشین ظرفشویی است. اگرچه این دستگاه برای شستن انواع ظروف طراحی شده اما شستن هر ظرفی توسط این ماشین جایز نیست و گاهی بهتر است برخی کارها را با دست انجام داد.

در زمان طراحی یا باز آرایی آشپزخانه وسایل زیادی به چشم می خورند که از روز اول بلا استفاده مانده اند و نیازی به نگهداری آنها در محیط آشپزخانه نیست. باید مواظب باشید که برای آشپزخانه منازل از خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود داری کنید. چرا که علاوه بر گران بودن اصلا به کار شما نخواهند آمد.

10 ظروف آشپزخانه که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شود

ظروف آشپزخانه چوبی
قرار دادن ظروف آشپزخانه چوبی در ماشین ظرفشویی سلامت شما را تهدید می کند.اشیای چوبی که در معرض گرما قرار دارند می توانند ترک خورده و شکسته شوند و این ترک ها یک محیط مناسب برای تجمع باکتری ها هستند.

ظروف چینی
مواد شوینده ماشین ظرفشویی باعث ساییدگی، چینی های ظریف می گردد. مواد شیمیایی مواد شوینده باعث خسارت به نوارهای طلا یی و دیگر پوشش های فلزی در ظروف چینی می شود. مجموعه ظروف چینی باید با مواد شوینده مخصوص شستشو شود.

چاقوهای آشپزخانه
یکی از ظرف هایی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شود، چاقوهای آشپزخانه است. اگر شما هزینه زیادی صرف خرید چاقوهای آشپزخانه کرده اید پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از کاهش عمر آن ها را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. حرکات دایره ای مواد شوینده و ماشین ظرفشویی لبه های تیز چاقو آشپزخانه شما را کند میکنند.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی

فلاسک ها
گرمای داخل ماشین ظرفشویی باعث آسیب رساندن به قسمت گرمایش فلاسک ها می گردد. اگر دوست دارید قهوه و یا چای شما همیشه در فلاسک گرم بماند، از قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی خودداری کنید.

ظروف مسی
ساختار ساینده مواد شوینده، باعث لطمه به پوشش ظروف مسی می گردد. و همین لطمه باعث کاهش عمر ظروف مسی می گردد.

ظروف آهنی و چدنی
قرار دادن ظروف آهنی و چدنی در ماشین ظرفشویی باعث زنگ زدن آن ها می گردد. بهترین راه برای شستن ظروف چدنی استفاده از اسفنج و صابون است. بعد از شستن، آن ها سریعا خشک کنید زیرا در غیر این صورت باعث زنگ زدگی آن ها می گردد.

قابلمه های نچسب
قرار دادن ظروف آشپزخانه نچسب در ماشین ظرفشویی باعث صدمه دیدن بافت آن ها می گردد. برای جلوگیری از تخریب بافت قسمت نچسب بودن آن ها را با دست بشویید.

ظروفی با جنس آلومنیوم
مواد شوینده شستشو باعث ایجاد لکه های سیاه روی پوشش آلومینیوم می شود. شما می توانید از سرکه برای تمیز کردن ظروف آشپزخانه با پوشش آلومینیومی خود استفاده کنید.

ظروف دارای پوشش سرامیک
ظروف سرامیکی آشپزخانه شما در ماشین ظرفشویی شکسته و خراشیده خواهد شد. از همین رو این ظروف را در دست بشویید.

لیوان های کریستال
یکی دیگر از ظرف هایی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شود، لیوان های کریستال است. هنگامی که لیوان های کریستال در ماشین ظرفشویی قرار می گیرند، ممکن است به علت گرما شکسته شوند و روشنایی خود را از دست بدهند. سعی کنید این ظروف حساس را با دست بشویید.