همیشه باور های مختلف که عضا نادرست است در میان مردم دهان به دهان می چرخد. یکی از این باور ها بر این نکته تاکید دارد که حرارت دان به سبزیجات و پختن آنها موجب از دست رفتن ویتامین ها و آنزیم های مفید آنها می شود. البته این در ارتباط با سرخ کردن آنها کاملا صدق می کند.
اما بنا گزارش های منتشر شده از prevention، پختن برخی از سبزیجات دیواره سلولی آنها از بین می رود و در نهایت جذب مواد مغذی آنها آسان تر می شود.

در اینجا به 4 نمونه از این سبزیجات اشاره می کنیم:

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی اگر به صورت خام مصرف شود تنها 4 درصد از آنتی اکسیدان های فوق العاده ارزشمندش به نام لیکوپن جذب بدن می شوند. علت هم آن است که دیواره سلول های گوجه فرنگی ضخیم است و جذب لیکوپن برای بدن سخت است. اگر گوجه فرنگی پخته شود درصد بیشتری از این آنتی اکسیدان جذب بدن می شود.

هویج

هویج

ھویج:

پختن ھویج در واقع، میزان جذب بتا کاروتن موجود در آن را که برای تقویت سلامت چشم ضروری است، در ‏بدن افزایش می ‏دھد.‏

اسفناج

اسفناج

اسفناج:

خواص اسفناج بسیار زیاد است اما آن را بیشتر به عنوان منبع آهن می شناسند. در کنار آهن، حاوی مواد مغذی ارزشمند دیگری مانند فولات است که یک ویتامین بسیار ضروری برای بدن است.
اسفناج بخار پز شده مقدار فولات آن را کاهش نمیدهد ،درست است که حین پخته شدن اسفناج حجم آن کاهش میباید اما در واقع با این کار مقدار بیشتری از فولات را وارد بدن می کنیم.

کدو تنبل

کدو تنبل

کدو تنبل:

این سبزی هم مانند هویج مملو از آنتی اکسیدان است. بتا کاروتن موجود در آن حین پخته شدن آسان تر جذب بدن می شود.