سیستم بدن انسان بسیار پیچیده است و تغذیه صحیح بسیار مهم است. بسیاری از بیماری ها و مشکلات جسمی انسان از خوراک و عادات بد غذایی صورت می گیرد. متخصصان تغذیه بر این باورند که برخی مواد غذایی را نباید قبل از خواب مصرف کرد. طبق تحقیق دانشمندان، خوردن پنیر، قهوه، لیمو، آجیل و شکلات قبل از خواب منجر به مشکلات متعدد جسمی می گردد.

خوردن برخی مواد غذایی بلافاصله قبل از خواب منجر به مشکلاتی از قبیل افزایش وزن، اضطراب، بدخوابی، معده درد و برخی مشکلات دیگر می شود. بسیاری از این بیماری ها از جمله رفلاکس معده، خاموش بوده و توجه فرد را به خود جلب نمی کند.

جیمی کافمن، یک متخصص آمریکایی، پس از مطالعات بسیار علت اصلی این علائم و مشکلات قبل از خواب را مربوط به زمان خوردن شام می داند.
کافمن معتقد است که وعده شام باید حداقل سه یا چهار ساعت قبل از خواب شبانه خورده شود. از نظر کافمن، این امر شامل خوردن تنقلات هم می گردد.

لیمو

مواد غذایی که قبل از خواب نباید خورد

اما اگر می خواهید قبل از خواب حتما چیزی بخورید، حداقل از خوردن برخی مواد غذایی حتما اجتناب کنید چرا که مشکلات شما به خصوص رفلاکس معده را تشدید می کند. در اینجا فهرستی از چیزهایی را که از نظر کافمن باید از خوردنشان اجتناب کرد، به شما معرفی می کنیم:

قهوه: قهوه باعث تولید اسید بیش از حد در معده می شود. اگر به دلایلی تمایل دارید قبل از خواب، قهوه بخورید، بهتر است آن را بدون کافئین مصرف کنید.

پنیر: پنیر وزن شما را افزایش می دهد. اگر تناسب اندام برایتان مهم است از خوردن پنیر پرهیز کنید.

انواع شکلات ها: شکلات ها دارای چربی زیاد هستند که می تواند وزن شما رابیشتر کند.

لیمو: دارای اسید بسیار است. نوشیدن یک فنجان شربت لیمو یا آب سیب بدترین گزینه قبل از به بستر رفتن خواهد بود.

گردو: صرف نظر از اینکه گردو وعده غذایی سالمی است اما قبل از خواب باید از خوردن آن اجتناب شود. بادام زمینی و سایر خشکبار هم منجر به بدخوابی و مشکلات معده می گردد. در بین آجیل ها و خشکبار، بادام بهتر از سایر گزینه ها است.