یافتن یک مکان مناسب برای راه اندازی فست فود مهمترین بخش ماجراست، تقریبا می شود گفت از قبل هیچ مکانی را برای این کسب و کار طراحی نکرده اند که ما بتوانیم بدون دردسر فست فودمان را برپا کنیم. معماری و طراحی داخلی فست فود پس از یافتن مکان مورد نظر انجام می شود.

لازم است برای این کار از افراد ماهر استفاده شود چرا که لازم است بخش های مختلف فست فود به زیباترین شکل از هم جدا شوند و در عین حال با هم مرتبط هم باشند. برای نمونه لازم است تا مواد غذایی در جایی انبار شوند که از مشتری دور و به بخش پخت و پز نزدیکباشد و یا آنکه فریزر در جایی قرار داده شود که چنداستفاده از آن بشود.

بخش های اصلی یک فست فود

انبارها؛ هر موادی را در فست فود باید در دمایی نگهداری کرد، برخی از آنها را در دمای زیر صفر، برخی را در دمای بالای صفر و مواردی هم در قفسه ها نگهداری می شوند که برای اینکار نیاز به تجهیزاتی مثل فریزر، یخچال، قفسه بندی و … می باشد. این تجهیزات که نقش یک انبار را دارند باید به گونه ای چیده شوند که با هم مرتبط باشند و از طرفی دسترسی سرآشپز به آنها هم راحت باشد.

محل نگهداری مواد غذایی

محل نگهداری مواد غذایی

آماده سازی؛ برای عمل آوری محصولات اولیه فست فود از قبیل مواد غذایی، گوشت، مرغ، سبزیجات و … نیازمند تجهیزات خاص خود است. برای این بخش به کالاهایی از قبیل میز استیل، سینک، وان شستشو، تخته کار، چاقو و دستگاه هایی از قبیل سس زن، آرد زن، بیفتک زن، خمیر گیر، خمیر پهن کن و … نیز داریم. این قسمت نیز باید در نزدیکی بخش پخت و پز باشد که قسمت مهم کار را انجام میدهد.

پخت و پز؛ این قسمت بنا به منویی که دارید میتواند دستگاه ها و تجهیزات متنوعی را در خودداشته باشد.
فر پیتزا، برگر پز، یا گریل ذغالی، تاپینگ پیتزا و ساندویچ، دستگاه پخت تحت فشار کنتاکی، دیسپلی گرم کنتاکی، گرمخانه سیب زمینی و برگر نمونه هایی از این دستگاه ها هستند.

توجه داشته باشید که بخشی برای تحویل غذا به گارسون را هم در نظر بگیرید. این مورد می تواند شامل یک میز معمولی شود.

چیدمان دستگاه های داخل مجموعه باید به گونه ای باشد که در مواقع شلوغی مجموعه باعث به هدر رفتن زمان نباشد، زیرا فست فود در واقع به معنای تهیه غذای سریع و باکیفیت می باشد که این بستگی به یک متخصص راه اندازی فست فود حرفه ای دارد.