به عنوان یک مدیر رستوران یا صاحب آن، با خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی تنها قدم اول برای راه اندازی آشپزخانه رستوران را برداشته اید. شما باید فهرست کارهایتان اگر چه جزئی ترین آن ها را یادداشت کرده و بدانید که در هر روز بیش از 24 ساعت زمان در اختیار نخواهید داشت. بنابر این بهتر است که بالاترین سطح کارایی را برای آشپزخانه رستوران به نحوی به کار گیرید که بالاترین بهره وری از آن به دست آید.

در اینجا 9 روش برای کارآمد و بهینه سازی آشپزخانه رستوران شما وجود دارد. توصیه می کنیم که این روش ها را به کار ببندید.

بهینه سازی آشپزخانه صنعتی رستوران

برای بهینه سازی آشپزخانه صنعتی رستوران دستور العمل ها و نکات زیر را لحاظ نمایید.

به بازخورد کارمندان خود گوش دهید

همه ما در مسیر خود قرار می گیریم و معتقدیم که راه کارهایی که ما انجام می دهیم، بهترین راه است. اما یک رهبر واقعی به کارکنان خود گوش می دهد و مایل است روند را از طریق چشم آن ها نیز ببیند و به توصیه هایشان گوش دهد.
سعی کنید خدمات کامل را مشاهده کنید تا یک تصویر واقعی از جریان کار در آشپزخانه پیدا نمایید و سپس با هر عضو کارکنان آشپزخانه در مورد راه هایی برای کمک به کارآمدتر شدن اوضاع مشورت نمایید. دقت داشته باشید که بیش از حد کنترل کردن اوضاع می تواند همه چیز را به آتش بکشاند. در عوض، کارکنان خود را به کار مستقل آموزش دهید و پس از احساس خواهید کرد که بیشتر در کار خود سرمایه گذاری می کنید.

 

بهینه سازی آشپزخانه صنعتی رستوران

بهینه سازی آشپزخانه صنعتی رستوران

 

منوی خود را ساده سازی کنید

در حالی که شما دوست دارید مهمانان خود را با غذاهای پیچیده و منحصر به فرد تحت تاثیر قرار دهید، ممکن است همیشه از مواد تشکیل دهنده، تجهیزات و کارکنان ماهر برخوردار نباشید. منوی خود را بنابر مواد اولیه و تجهیزات آشپزخانه صنعتی و همین طور کارکنانی که در اختیار دارید، برنامه ریزی کرده و عملیاتی نمایید. همه چیز در منوی شما باید چیزی باشد که آشپزخانه شما بتواند به راحتی از پس آن بربیاید، بدون اینکه بار اضافی بر کارکنان خود بگذارید. دستورالعمل هایی را انتخاب کنید که حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که می دانید در بودجه رستوران شما قرار دارند و تمرکز خود را بر بهترین آنها قرار دهید. شما می توانید ساده ترین و کم هزینه ترین غذاها را به شکلی خوشمزه و با تزئینات عالی سرو کنید.

یک کتاب کارمند ایجاد کنید

در حالی که این ممکن است فقط شلوغ کاری به نظر برسد، در واقع بسیار مهم است که روش های عملیاتی استاندارد تمام کارمندان و اطلاعات مربوط به آن ها را به روز نگاه دارد. این امر به اطمینان از کیفیت پایدار در تمام آشپزخانه کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما دائما در حال بررسی این روش ها هستند و همیشه بررسی های لازم را انجام می دهید تا اطمینان حاصل کنید که هر مرحله دنبال می شود. نگران نباشید که روش های عملی استاندارد چطور به روز می شوند، تنها کافی ست قوانین یا مقررات جدید منتشر شود یا راهی بهتر برای انجام کارها پیدا کنید.

 

بهینه سازی آشپزخانه صنعتی رستوران

بهینه سازی آشپزخانه صنعتی رستوران

تنظیم یک سیستم موجودی کارآمد

هیچ چیز بدتر از این نیست که سفارش غذایی را دریافت کرده و مواد اولیه ی آن را در آشپزخانه ی صنعتی خود نداشته باشید. اجتناب از این موضوع تنها با داشتن یک سیستم موجودی خوب در محل امکان پذیر خواهد بود. بنابراین شما دقیقا می دانید که کدام مواد اولیه غذایی را در چه حجمی در اختیار دارید و به محض نزدیکی به تمام شدن موجودی هر یک از آن ها سفارش مجدد می گذارید. همچنین هدر رفت مواد اولیه نیز اهمیت زیادی دارد، بنابراین مرتبا سفارشات استاندارد خود را بررسی می کنید تا ببینید آیا مواد تشکیل دهنده ای وجود دارد که دیگر از آن استفاده نمی کنید.

ارتباطات و تعاملات انسانی را قربانی نکنید

هر کسب و کار امروزی همیشه در جستجوی راه های جدید فناوری ست که می تواند آن ها را سودآور و کارآمد تر ساخته و صنعت رستورانی را به شکلی متفاوت بسازد. این که آیا تجهیزات آشپزخانه صنعتی مدرن تولید شده می توانند جایگزین آشپزهای سنتی حرفه ای باشند یا خیر جای سوال دارد. آیا فناوری می تواند رابطه ی دوستانه میان آشپز و مالک را پوشش دهد و به همان اندازه کارآمد باشد؟ اما به یاد داشته باشید گاهی اوقات ارتباطات و مهارت های انسانی قدیمی تر بهتر است. به عنوان مثال، مهم نیست که چه مقدار از تجهیزات گران قیمت آشپزخانه صنعتی در آشپزخانه رستوران است، شما هنوز هم نیاز به یک آشپز ماهر برای آماده کردن بشقاب های خوشمزه و اشتهاآور دارید.هیچ چیزی جای کارمندان دلسوزی که در زمان شلوغی کار با عجله سعی در آماده سازی غذاها می گیرند، را پرنخواهد کرد. البته شما همیشه می توانید سیستم کامپیوتری موجود در رستوران خود را به روز کنید.

ایجاد ایستگاه های کاری خاص در آشپزخانه

برای جلوگیری از وقوع تنگناها در آشپزخانه، اطمینان حاصل کنید که فضاهای کاری مشخصی در آشپزخانه برای وظایف مختلف مرزبندی شده است. همچنین باید زمینه های جداگانه برای موجودی در داخل و برای وعده های غذایی آماده شده و تحویل به مشتری در نظر گرفته شود. شاید در فضای آشپزخانه های کوچکتر این خیلی به راحتی امکان پذیر نباشد، اما سعی کنید آنچه را که برای شما مناسب است، پیدا کنید. کلید کار آن جاست که مطمئن شوید، غذا در معرض خطر و آلودگی نیست و کارکنان همگی سعی در استفاده از همان فضا و تجهیزات در همان زمان ندارند. آلودگی غذا یک نگرانی جدی برای مهمانان و موجودیت رستوران خواهد بود.

هنگام ایجاد این ایستگاه های کاری، موقعیت سرآشپز را باید به طور کلی در نظر بگیرید. به عنوان مثال آیا وی دسترسی آسان به سینک و یخچال دارند؟ آیا مواد تشکیل دهنده آنها به راحتی قابل دسترسی می باشد؟

نظافت روزانه را برای کسی که به آن اعتماد دارید بسپارید

آشپزخانه تمیز و با کیفیت خوب در ابتدای راه اندازی، واقعا چیزی ست که می تواند سرآشپزها را به موفقیت برساند. حتی چیزهای ساده مانند چاقوهایی که نیاز به تیزتر شدن دارند، می تواند همه چیز را کند نماید. فردی را که به وی اعتماد دارید برای نظافت و مرتب سازی فضای داخلی آشپزخانه صنعتی در نظر بگیرید. این شخص باید تمیزکاری را قبل از شروع کار آشپزخانه انجام داده و همه چیز را به شکلی مرتب سر جای خودش قرار دهد.

قبل از زمان دریافت سفارش چه کاری می توانید انجام دهید؟

در حالی که تمام مشتریان رستوران علاقه مند به میل کردن غذاهای تازه و کاملا شاداب هستند، اما آشپزخانه رستوران می تواند برخی از قسمت های غذاهای خود را از پیش آماده کرده و نگاه دارد. به این شکل صرفه جویی قابل توجهی در زمان آماده سازی سفارش ها صورت خواهد پذیرفت.
به طور مثال سیب زمینی ها می توانند از پیش پوست کنده شده و برش داده، آماده ی سرخ کردن باشند.

سرمایه گذاری روی کارکنان خود

البته، مهم ترین عنصر برای یک آشپزخانه کارآمد و موفق، کارکنان بسیار ماهر و دلسوز است. برای همین شما باید در استخدام کارکنان خود، این امر را به شکل یک سرمایه گذاری نگاه کنید. اگر کارکنانی دارید که رفتارتان با آن ها به نحوی ست که می خواهید بهترین در کار و زندگی باشند، قطعا آن ها تمام سعی و کوشش خود را به کار بسته و بهترین هنر و توانایی خود را نشان خواهند داد. البته این کارمندان برای شما باقی مانده و از بدنه ی مجموعه جدا نخواهند شد. شما همچنین به کارکنانی نیاز دارید که به مأموریت رستوران خود اعتقاد داشته و از انجام این کار هیجان زده باشند.

هیچ یک از این ها یک شبه اتفاق نخواهد افتاد، اما اگر شما هر روز در حال ایجاد پیشرفت های کوچک باشید، شگفت زده خواهید شد که چگونه آشپزخانه شما کارآمدتر عمل می کند. در نهایت کارکنان و مشتریانی شادتر خواهید داشت.

منبع:http://www.mbbmanagement.com