همانطور که می دانید طراحی یک رستوران موفق تا حد زیادی به مشاهدات و احساس رضایت مشتری بستگی دارد. لازم است تا منوی غذا، رنگ در و دیوار، خرید میز و صندلی رستورانی و بسیاری موراد دیگر بر محور مشتری مداری تهیه شود.

ــ تابلوی رستوران باید طوری تنظیم شود که مشتری های عبوری را جذب کند. این موضوع برای رستوران های کنار جاده با اهمیت تر است.

سبک حروف روی تابلو نیز باید منعکس کننده نوع رستوران باشد و به مردم نشانه هایی را که بدانند در داخل رستوران با چه روبرو می شوند، ارائه نماید.

تابلو را با خطی خوانا و قابل خواندن تنظیم کنید. سعی کنید با رنگ آمیزی خاص موجب تمایز بین تمام مغازه های کنار شوید و از دور جلب توجه کند.

ــ اغلب مشتریان ممکن است از آشنا یان خود, راجع به رستورانی چیزی بشنود, یا تبلیغ آنرا بخواند, یا قسمت ها و طراحی های بیاد ماندی را به خاطر بسپارند تمامی این اطلاعات موجب می شود که مشتری به رفتن یا نرفتن به آن رستوران برای اولین بار تصمیم بگیرد. با صرف اولین غذا دررستوران, بیشتر مشتریان در مورد بازگشت مجدد به آنجا تصمیم می گیرند.

نمای بیرونی رستوران

نمای بیرونی رستوران

ــ اولین نگاه مشتری به نمای بیرونی رستوران می باشد سردر و ظاهر ساختمان و سپس دکور، طراحی میز و صندلی، نور پردازی، رنگ، کف سالن، و غیرو که نشان دهنده لوکس و مجلل بودن رستوران یا ارزان قیمت بودن خواهد بود برای تصمیم به رفتن یا نرفتن به رستوران میکند و همین نکته است که به مشتری القا می کند که قیمت این رستوران چند است آیا می تواند ازاین رستوران استفاده کند یا خیر؟

ــ رستورانها ی که طراحی وتشکیلات و نور پردازی و فضای مناسبی داشته باشند محیط گرم و صمیمی و شاد را برای مشتری تداعی می کنند.

اگر مکان رستوران که نقش تعیین کننده در سبک معماری رستوران دارد درست طراحی شده باشد و از طراحی های یکنواخت و تقلیدی استفاده نشده باشد در چنین مواردی، مشتری فضای رستوران را بر خلاف ذهنیتی که از قبل در مورد تریاها و رستوران های یکنواخت و خسته کننده داشته می بیند و جذب محیط رستوران می شود.

ــ به همین ترتیب مشاهده دورنمایی که درآن گیاهان بدون آرایش خاصی قرار گرفته و انواع مختلف گلها و درختان درآن یافت می شود، مسلماً محیط غیر رسمی داخل رستوران را به مشتری القا می کند. دربرخی موارد هماهنگی طرح دورنما و معماری ساختمان، نوعی تاثیردراماتیک را ایجاد می نماید.

ــ رستورانی که در محلی قرار گرفته باشد که مناظر بسیار دیدنی و جذاب در اطراف آن و سایر عوامل طراحی نیز منطبق و هماهنگ با محیط طبیعی آن منطقه انتخاب شده باشد موفق تر می باشند. دورنما در رستورانهایی که پارکینگ نیز دراطراف آن قراردارد، بسیار حایزاهمیت است. زیرا بعضی مواقع می توان با آرایش هنرمندانه درختان و بوته ها ساختمانها و محلهای بد منظره اطراف را از دید مشتریان پنهان داشت.