یک کارشناس علوم غذایی در خصوص سالادهای آماده در رستورانها هشدار داد و گفت در صورت غیر بهداشتی بودن آنها، احتمال بروز بیماریهای جدی برای مصرف کننده ها وجود دارد.

به گزارش ویکی فودز به نقل از سلامت آنلاین، دکتر محمدحسین عزیزی در این باره گفت: سالادهای آماده به دو شکل تولید کارخانه ای و یا تولید  در رستوران، مراکز تهیه ی‌غذا و کارگاهها به مردم عرضه می شوند که اگر با اصول بهداشتی تهیه نشوند زمینه های بروز بیماریهای جدی را فراهم می کنند.
به گفته ی ایشان اخیرا سالادهای آماده‌ای به بازار آمده است که در فروشگاهها به مصرف‌ کنندگان عرضه می‌شود که چنان‌ چه دارای پروانه ی بهداشت، مهراستاندارد و نشان ویژه ی سازمان غذا و دارو، تاریخ تولید و انقضا، آدرس کارخانه ‌ای و مواردی که نشان از اعتبار محل تولید آن است، روی آن نباشد می‌ت واند سلامت مصرف کننده را به شدت تهدید کند.

هشدار در خصوص سالاد آماده

هشدار در خصوص سالاد آماده

دکتر عزیزی در ادامه افزود: سالادهایی که در کارگاههای نامعتبر، مراکز تهیه ی غذا و یا رستورانها به صورت دستی آماده می شوند، این اطمینان را به مصرف کننده نمی دهند که تحت چه شرایطی آماده شده اند و آیا اصول بهداشتی در تهیه ی آنها رعایت شده است یا خیر.
ایشان اظهار داشت: آنچه که می‌ تواند سلامت هر نوع مواد غذایی به خصوص سالاد را تا حدود زیادی تضمین کند، مواردی است که در روی بسته‌ بندیهای آن نوشته شده است که نشان می دهد تهیه ی آن تحت نظارت بوده است. به گفته ی ایشان، سالادهایی که با بسته ‌بندی نا معتبر و یا به صورت باز و فله‌ ای در اختیار مردم قرار داده می شوند این احتمال وجود دارد که به ویروس و میکروبهای مختلف و یا انگل آلوده شده باشند.

این کارشناس علوم غذایی در خصوص تهیه ی این نوع سالادها تاکید کرد: ممکن است در تهیه ی این نوع سالادها در هنگام شستشوی مواد اولیه از ماده ی ضدعفونی کننده استفاده نشده و یا به میزان کمی استفاده شده باشد. همچنین احتمال این‌ وجود دارد که کارگران دارای کارت سلامت نباشند و از لوازم تمیز در تهیه ی سالاد استفاده نکنند.
به گفته ی ایشان فضای کثیف و غیر بهداشتی و کاشی نبودن فضای کارگاه‌ می تواند در غیر بهداشتی بودن این نوع سالادها نقش داشته باشد که سلامت مصرف کننده را تهدید می کند.
دکتر عزیزی در ادامه به شسشو و ضد عفونی سبزیها اشاره کرد و گفت: در صورتی که شستشو و ضدعفونی درست و دقیقی در مورد سبزیها صورت نگیرد، احتمال آلودگی با موارد باکتریایی یا آمیب زیاد شده و زمینه ی ابتلا به بیماریهای اسهالی را در فرد فراهم می کند. به علاوه در صورت وجود انگل و کرمهای کدو، انگل «آسکاریس» در این سبزیها و باقی ماندن آن در زمان مصرف، منجر می‌شود که انگلهای مذکور تا مدت طولانی در دستگاه گوارش باقی بماند و فرد متوجه آن نشود و پس از مدتها، ممکن است با دل‌ دردهایی به پزشک مراجعه کند و با انجام آزمایش، تشخیص انگل داده شود.

در آخر هم این کارشناس علوم تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در مورد بهترین راه ضد عفونی کردن سبزیجات سالاد سخن گفت و افزود: در منزل باید برگهای کلم و کاهو را به دقت جداسازی کرده و به مدت پنج دقیقه پس از شستشو می توان آنرا  در محلول سرکه و نمک قرار داد و آبکشی کرد. اما در کارگاهها و کارخانه‌ها به دلیل حجم بالای سبزیها و مقدور نبودن این همه دقت در شسشو باید از ضد عفونی کننده‌ های قوی‌ تر و مخصوص استفاده کرد.