ورود به صنعت غذا یکی از سرمایه گذاری هایی است که زود بازدهی را به همراه دارد. به طور کلی شغل هایی مثل رستوران داری و فست فود به خاطر آنکه نسیه کار نمی کنند اما میتوانند مواد اولیه را نسیه تهیه کنند سود آوری خوبی دارد که خودش استارتی برای شروع است! راه اندازی رستوران در تهران یا شهرستانها اگر اصولی باشد با سرعت زیادی رشد می کند و موفقیت در پیدارد.

امروزه در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، صنعت غذا از لحاظ کیفیت، تنوع، طعم و مزه، نحوه تهیه، پخت، بسته بندی و عرضه پیشرفت های قابل توجهی را حاصل کرده است، لذا روزبه روز به طرفداران این صنعت افزوده می گردد که اغلب فکر راه اندازی یک شغل مرتبط با صنعت غذا چه بسا در حجم کوچک و گاها در سطح کلان در منطقه یا شهر خود را در سر می پرورانند.

از آنجایی که صنعت غذا، خصوصا شاخه رستوران و فست فود که ارتباط مستقیمی با اقشار جامعه دارد و تامین کننده مستقیم نیاز اصلی مردم می باشد، آسیب کمتری را نسبت به بقیه شغل های بازار آزاد کسب متحمل شده است، که البته خود ماهیت این شغل نیز در این موارد بی تاثیر نبوده است.

برای خیلی از مردم غذاخوردن و یا وقت گذراندن در رستوران ها، فست فود ها و کافی شاپ ها به یک سرگرمی و تفریح تبدیل شده است و در چنین شرایطی صاحبان سرمایه نیز با توجه به علایق عموم مردم، سعی در استفاده صحیح از این مورد دارند که به نفع هر دو می باشد؛ یعنی با راه اندازی رستوران هم فضایی جدید برای مخاطبان به وجود می آید و هم فرصتی برای صاحب این کسب و کار فراهم می شود که بتواند به سود آوری اقتصادی که مد نظر دارد، دست یابد.

به دلیل اینکه حضور مردم در رستوران ها و فست فود ها (خصوصا آنهایی که دکوراسیون و امکانات قابل توجهی دارند) سه هدف تفریحی، تشریفاتی و تهیه غذا را دنبال می کند، لذا هر سه مورد این اهداف با هم موجب گردیده تا حضور و استقبال مردم نسبت به سایر شغل ها گسترده تر و پیوسته صورت پذیرد.

صنایع غذایی

صنایع غذایی

مزایای شغل های مرتبط با صنعت غذا

ــ یکی از مهم ترین و اساسی ترین مزایا و برتری های شغل رستوران و فست فود نسبت به سایر شغل ها این است که تمام محصولات به صورت نقد به فروش می رسند و در پس آن مواد اولیه مصرفی به صورت نسیه، اقساطی و یا به صورت تسویه مدت دار از شرکت های فروشنده مواد اولیه خریداری می گردد، که این امر موجب به وجود آمدن گردش مالی مناسب دوره ای و حساب های بانکی معتبر می گردد، که این وضعیت در کمتر شغلی دیده می شود و در بیشتر شغل ها بالعکس این موضوع حاکم است.

ــ شغل رستوران و فست فود از معدود شغل هایی می باشد که نسبت سرمایه گذاری اولیه به در آمد های خالص ماهانه فاصله بسیار زیادی ندارد و در صورتی که شروع و ادامه فعالیت اصولی انجام گردد و موارد مدیریتی به نحو صحیح و کامل رعایت شود، در آمد مکفی و برگشت سرمایه زود هنگامی را در پی خواهد داشت.

ــ از دیگر نکات بارز شغل رستوران و فست فود کارآفرینی برای اشخاص غیر متخصص و بیکار، تربیت افراد متخصص و متعهد، کمک به چرخه تولیدی داخلی کشور، کسب عنوان و اعتبار مناسب در بازار آزاد کسب و جلوگیری از واسطه گری و دلال گری های کاذب می باشد.

مشاغل مرتبط با صنعت غذا

مشاغل مرتبط با صنعت غذا

ــ این شغل به طور مستقیم در ارتباط با صنعت غذا و البته یکی از نیازهای اصلی تمام انسان ها است؛ به طور کلی اگر در این حرفه فعال شوید، در یکی از اساسی ترین نیازها ی مردم شریک خواهید شد.

ــ نوع دیدگاه عموم مردم به فضاهایی مثل رستوران به گونه ای است که بدون محدودیت زمانی و یا دوره ای، آن ها تمایل به مراجعه و استفاده از خدمات شما دارند؛ زیرا همانطور که ذکر شد برای مردم جامعه یک سرگرمی و تفریح است که برای صرف غذایی خوشمزه به بیرون از منزل بروند و برای چند ساعت آشپزخانه ی منزل خود را تعطیل کنند.

ــ زندگی شهر نشینی، ازدیاد جمعیت و کمبود وقت و سایر تغییراتی که امروزه در زندگی به وجود آمده است، موجب شده که نیاز مردم به سفارش غذا برای مراسم و میهمانی هایشان افزایش یابد؛ بنابراین یک بخش اعظم مخاطبان و مشتریان رستوران ها چنین افرادی هستند که اگر شما سرویس بیرون بر را در نظر بگیرید، می توانید ارائه دهنده ی خدمات لازم به مشتریان بیشتری باشید.

برای موفقیت یک رستوران مجموعه ای از عوامل مختلف به یکدیگر مرتبط هستند؛ از تنوع منوی غذایی و کیفیت غذاها گرفته تا رعایت بهداشت و دکوراسیون محیط و نحوه ی برخورد پرسنل با مشتریان؛ بنابراین برای موفقیت در این حرفه باید حرفه ای عمل کنید.