در کنار تمام اصول راه اندازی رستوران که مربوط به طراحی و دکوراسیون داخلی- بخش بندی فضا- رنگ آمیزی- نورپردازی- خرید تجهیزات- طراحی و چاپ منو و… می شود، آموزش پرسنل رستوران از پایه های بنیادین فوق العاده مهم به شمار می رود که در موفقیت و یا عدم موفقیت یک رستوران، فست فود و یا کافی شاپ موثر خواهد بود.

شاید به عنوان مدیر رستوران حتما فیلترهایی جهت استخدام کارکنان رستوران، فست فود یا کافی شاپ خود دارید؛ این فیلترها می توانند از میان مشخصات ظاهری، تحصیلات، ادبیات، روابط اجتماعی و… باشند.

اما جدای تمام این فیلترها و المان هایی که برای انتخاب کارکنان رستوران خود در نظر دارید، پس از استخدام تمام پرسنل حتی آن هایی که تجربه و سابقه ی کار قبلی در فضایی مشابه داشته اند، نیازمند آموزش های تخصصی هستند.

تاکید کردیم که حتی کارکنان با سابقه ی کاری مرتبط نیز نیازمند آموزش های تخصصی هستند. چرا؟ زیرا قرار است نحوه ی برخورد و عملکرد در رستوران شما چیزی کاملا متفاوت و ممتاز باشد.

راه اندازی رستوران | آموزش پرسنل رستوران

راه اندازی رستوران | آموزش پرسنل رستوران

آموزش های ضروری برای پرسنل رستوران

بسته به این که پرسنل رستوران مسئول چه بخشی باشند آموزش های آن ها متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی آموزش ها در گروه های کلی زیر خلاصه می شوند:

 

آموزش های مربوط به ظاهر و پوشش

شما ممکن است علاقه مند به استخدام افراد با تیپ های جذاب و چهره هایی زیبا باشید، اما توجه کنید که با آموزش منظم پوشی، آراستگی و رعایت بهداشت در ریزترین نکات می توانید از افراد با چهرهای معمولی و تیپ های ساده، پرسنلی جذاب، قابل احترام و دوست داشتنی بسازید.

راه اندازی رستوران | آموزش پرسنل رستوران

راه اندازی رستوران | آموزش پرسنل رستوران

آموزش زبان بدن

آن عده از کارکنان رستوران که در مواجهه ی مستقیم با مشتریان قرار دارند، علاوه بر لزوم برخورداری از ادبیاتی متین و موقر، لازم است که بر لحن زبان بدن نیز اشراف داشته باشند و هنگام مواجه با مشتری آن را به بهترین شکل ممکن به کار بگیرند.
حتی نیاز داریم تا پرسنل بخش در تماس با مشتری های رستوران ( پرسنل دریافت سفارش، صندوق، سرو غذا و نیروهای نظافتی) در نگاه نیز اصول احترام به مشتری و حفظ پرستیژ رستوران را رعایت کرده و لحاظ نمایند.

 

آموزش مدیریت بحران

تصور لحظه ای را بکنید که مشکلی در رستوران به وجود آمده باشد. این مساله می تواند به رستوران مربوط باشد و یا درگیری میان مشتری ها باشد. به هر جهت پرسنل رستوران که در محل حضور دارند، سوپروایزرها و یا مدیر رستوران احتمالا نیاز به مداخله پیدا خواهند کرد.

اگر قرار باشد پرسنل بخش به موضوع وارد شده و مداخله نمایند، آموزش های لازم نحوه ی برخورد و موضع گیری را باید از پیش آموخته باشند:

در صورتی که مساله به رستوران و سرویس آن مربوط باشد

در این صورت فارغ از این که حق با مشتری باشد یا خیر، کارکنان رستوران موظف هستند که حق را به مشتری داده و برای برطرف ساختن مشکل به سرعت اقدام عملی نمایند.

 

در شرایطی که مساله به رستوران ربطی نداشته باشد

در چنین شرایطی ابتدا پرسنل باید از مداخله خودداری نمایند. اما در صورتی که موضوع موجب اختلال در آرامش دیگر مشتری های رستوران گردد، وظیفه ی حتمی پرسنل آرام کردن فضا و دعوت به آرامش طرف های درگیر است.