گاهی گرانقیمت ترین غذاها با بهترین صندلی های چوبی نیست که یک رستوران را به شهر می رساند، بلکه نیت خیری است که پشت آن نهفته است. این روزها رستورانی در توکیو به دلیل ایده ی انسان دوستانه اش خبرساز شده است.

یک مهندس نرم افزار ژاپنی حدود دو سال است که با راه اندازی یک رستوران توانسته در راه اهداف نسانی قدم بگذارد و حسابی معروف شود. در رستوران او بهترین صندلی های چوبی را نمی توانید ببینید اما می توانید طعم واقعی انسانیت را بچشید.

رستوران میرای شوکودو توکیو

رستوران میرای شوکودو توکیو

کوبایاشی در سال 2015 رستورانی با نام میرای شوکودو را در توکیو افتتاح کرده که مشتریهایش به ازای 50 دقیقه کار کردن در رستوران می توانند یک وعده غذای گرم میل کنند. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما این رستوران توانسته به فقرا کمک کند تا شب غذای گرم بخورند.

صاحب این رستوران که قبلا مهندس نرم افزار بوده این سیستم را به عنوان بخشی از مفهوم رستوران منبع باز خود می ‌بیند که با مشارکت مشتریان به کسب و کار خود ادامه می دهد. ایده ی راه اندازی چنین رستورانی زمانی که کوبایاشی مشغول کار بر روی یک وبسایت آموزش آشپزی بود به ذهنش رسید. او با تشویق همکارانش تصمیم گرفت کار مهندسی نرم افزار را رها کرده و یک رستوران باز کند.

رستوران میرای شوکودو توکیو

رستوران میرای شوکودو توکیو

حال پس از گذشت دو سال از راه اندازی رستوران، هیچ کارمند ثابتی در این رستوران مشغول به کار نیست و مشتریان در طول یک شیفت کاری به صاحب رستوران کمک کرده و در ازای آن غذای رایگان دریافت می کنند.

از این رستوران با ایده ی خلاقانه اش دانشجویانی که به دنبال پس انداز پولشان هستند تا معلمان بازنشسته حسابی استقبال کرده اند. کوبایاشی از اینکه همیشه یک فرد جدید در آشپزخانه ی او وجود دارد همیشه لذت می برد.

اما هدف اصلی راه اندازی چنین رستورانی ارتباط با افراد گرسنه ‌ای بوده که توانایی تهیه ی غذا ندارند. این رستوران به افراد بی خانمان کمک کرده که در ازای کار بتوانند روی بهترین صندلی های چوبی در محیطی گرم و صمیمی نشسته و غذای گرم میل کنند.

البته بحث خلاقیت رستوران به همین جا ختم نمی شود، بلکه او امور مالی رستورانش را هم با مردم در میان گذاشته و حتی ایده‌های آنها را درباره بهتر کردن آن می‌پذیرد. این موضوع نه تنها به او کمک می‌ کند، بلکه منبع راهنمایی برای کسانی شده که علاقمندند رستوران خود را باز کنند.

رستوران میرای شوکودو توکیو

رستوران میرای شوکودو توکیو