راه اندازی کسب و کار کترینگ نیاز به برپایی یک آشپزخانه صنعتی دارد که به کمک تجهیزات آشپزخانه صنعتی و یک راه انداز رستوران حرفه ای امکانپذیر است. آشپزخانه ارگونومیک به موفقیت در کار کترینگ بسیار کمک خواهد کرد. کار کردن در چنین فضایی به طی مراحل کوتاه تری نیاز دارد و نتیجه بهتری حاصل می شود.

یک طرح کلی برای طراحی آشپزخانه صنعتی وجود ندارد اما بر اساس محیط موجود و تجهیزات می شود بهترین حالت را پدید آورد که در آن با صرف انرژی کم کارهای بسیاریانجام داد. طراحی ارگونومیک آشپزخانه علاوه بر ذخیره نیرو در وقت و هزینه هم صرفه جویی می کند.

گام های طراحی آشپزخانه صنعتی ارگونومیک

ــ فهرستی از تمام تجهیزات مورد نیاز، منوی غذایی، روش طبخ و روش نگهداری، روش سرو و تجهیزات این کار تهیه کنید. این کار را بایستی پس از انتخاب فضا انجام دهید تا بر اساس خواسته هایتان فضای مورد نیاز را پیدا کنید.

باید بدانید قرار است که چه غذاهایی آماده کنید تا بتوانید تجهیزات مناسب آنرا تهیه کنید. حتی اگر قرار است در آینده غذاهای دیگری را به منو بیافزایید آنها را هم در لیست بیاورید تا جای خالی تجهیزات آنرا زمان انتخاب فضا داشته باشید. هیمنطور شما که قرار است مجوز این کار را بگیرید نباید دوباره کاری کنید. از هما ابتدا مجوز ارائه انواع غذا و سالاد را بگیرید.

ــ حالا که منوی غذایی و تجهیزات مورد نیاز طبخ آنها آماده شده بهتر می توانید تجهیزات آشپزخانه صنعتی را لیست کنید. سعی کنید لیستی از تجهیزات را همراه با اندازه دقیق آنها تهی کنید. باید اندازه انبار خشک، سرخانه زیر صفر و بالاس صفر و محل تحویل غذا را هم در نظر داشته باشید و به حساب آورید.

ــ پس از یاداشت برداری و محاسبات روی کاغذ نوبت به انتخاب مکان مناسب کترینگ میرسد. باید مشخص کنید که آیا ساختمان جدیدی خواهید ساخت و یا یک مکان تجاری موجود را تغییر مدل خواهید داد. با سازمان مربوطه تماس بگیرید تا مطمئن شوید که تجارت شما در منطقه با مشکل مواجه نخواهد شد.

آشپزخانه صنعتی

آشپزخانه صنعتی

ــ اگر در حال بازسازی یک ساختمان هستید بهتر است اندازه ها را مطابق با نیاز خود در آورید. و جای در و دیواری و کلید برق و لوله کشی ها را مطابق کار خود بهینه سازی کنید.

ــ طرحی از فضاهای موجود ترسیم نمایید و جنس کف، دیوارها و سقف و همچنین محل وسایل گرمایشی و سرمایشی و خروج هوا را در آن مشخص نمایید. در مورد یک ساختمان جدید طرحی اولیه از اندازه ها و ویژگی های ساخت و ساز تهیه نمایید.

ــ در طراحی ارگونومی آشپزخانه باید به مواردی چون اکان جابجایی همزمان نیروهای کار در آشپزخانه، امکان انبار ظروف کثیف در یک فضای خاص، فضای کافی برای جابجایی ظروف داغ و مواد اولیه حجیم و موارد بسیاری از این دست دقت کرد.

ــ پیش از شروغ به طراحی باید قوانین موجود درباره مجوزه های این کار را بخوانید. قوانینی وجوجو دارند که فاصله چاه های فاضلاب، درجه حرارت آشپزخانه، میزان ایمنی، بهداشت را مورد بررسی قرار میدهند. باید از همان ابتدای کار فکر همه جا را کرده باشید.

ــ در نهایت باید کار را به کاردان بسپارید و نگذارید یک معمار ساحتمانی کار دکوراتور را انجام دهد یا اینکه دکوراتور در کار بنا دخالت کند. البته اتفاق نظر در جهت بهینه سازی لازم وضروری است.

ــ بهداشت و آتش نشانی بسیار مهم اند و بهتر است زمان خرید تجهیزات یا بازسازی محل توسط این دو سازمان تاییده لازم را دریافت کنید. محکم کاری هیچ ایرادی ندارد.

ــ نقشه های شماتیک باید شامل سیم کشی الکتریکی، نقشه های نصب و راه اندازی تجهیزات ضد حریق، راه های اضطراری و دسترسی به لوله کشی و نصب و راه اندازی برنامه های الکتریکی و یک لیست کامل از تمام مصالح ساختمانی باشد.

ــ اصول اصلی ارگونومیک بودن یک فضا این است که با صرف کمترین نیرو بیشترین کارایی را در آنجا داشت. چه از لجاظ انرژی سوختی و چه از نظر نیروی کار انسانی. سعی کنید هر چیزی که مانع از کارکردن آسان می شود را از محل دور کنید و یا راهکاری برای استفاده بهینه از آن بیابید.