اگر ایرانی باشید خوردن یک دیزی سنگی همان آبگوشت سنتی ایرانی حتی روی ارزانترین صندلی غذاخوری هم لذت بخش تر از هر غذایی خواهد بود. بی خود نبود که در کتابهای دوران دبستان آبگوشت را غذای لذیذ نام گذاشته اند.

شاید انواع آبگوشت ها در فرهنگ ایرانی وجود داشته باشد. اما هیچ کدام به خوش مزگی دیزی سنگی نمیرسد. دیزی سنگی هم از گوشت و حبوبات و سایر افزودنی ها مثل ادویه جات تهیه می شود اما روش پخت آن ویژه است و در دیگی که از جنس سنگ است و بر روی شعله ملایم طبخ می شود.

مواد لازم جهت تهیه آبگوشت سنتی (دیزی سنگی)

مواد لازم برای تهیه دیزی سنگی

مواد لازم برای تهیه دیزی سنگی

طرز تهیه آبگوشت سنتی (دیزی سنگی)

ــ حبوبات را از چند ساعت قبل در آب خیس کنید و مرتب آب آن را تعویض کنید تا نفخ آن گرفته شود. اگر خیس کردن حبوبات را فراموش کرده اید و یا زمان کافی برای انجام این کار نداشتید، بهتر از حبوبات را کمی بجوشانید و کف حاصله از پخت آن را بگیرید و پس از آبکشی کردن به سایر مواد اضافه کنید.

ــ گوشت، حبوبات، پیاز و گوجه که به صورت 4 قاچ برش زده اید را در ظرف پخت مورد نظر قرار دهید و مقداری در حدود 6 برابر حجم مواد به آن آب اضافه نمایید. توجه داشته باشید که کل آب مورد نیاز برای پخت را ابتدا اضافه کنید، در این صورت مزه آبگوشت بهتر خواهد شد؛ اما اگر احتیاج به اضافه کردن آب بود، از آب جوش استفاده کنید.

ــ پس از به جوش‎ آمدن آب، کف حاصله از پخت گوشت را خارج کنید و زردچوبه و فلفل را اضافه کنید. زردچوبه یکی از ادویه های اصلی آبگوشت محسوب می شود.

دیزی سنگی

دیزی سنگی

ــ درب ظرف را ببندید و اجازه دهید با حرارت خیلی ملایم بپزد. به خاطر داشته باشید که هر چه زمان پخت طولانی تر و حرارت ملایم تر باشد آبگوشت جاافتاده تر و خوشمزه تری خواهید داشت.

ــ پس از پخت حبوبات و گوشت، نوبت به اضافه کردن لیموعمانی و یا گرد لیمو، نمک و سیب زمینی می رسد. لیمو عمانی ها را سوراخ کنید و سیب زمینی ها را با پوست به غذا اضافه کنید. توجه داشته باشید که نمک و لیمو عمانی نباید زودتر از این مرحله به آبگوشت اضافه شوند، چرا که اضافه کردن نمک زودتر از موعد مقرر باعث تاخیر در روند پخت گوشت و حبوبات خواهد شد. لیمو عمانی نیز علاوه بر طولانی کردن فرآیند پخت ممکن است باعث تلخ‎ شدن آبگوشت شود.

ــ در نهایت، رب گوجه فرنگی را به آبگوشت اضافه کنید. همچنین دنبه، پیاز و گوجه را که به صورت 4 قاچ در ابتدای پخت به آبگوشت اضافه کرده بودید را در ظرفی جداگانه به کمک گوشت کوب به صورت پوره دربیاورید و به آبگوشت اضافه کنید و اجازه دهید آبگوشت اصطلاحا جا بیفتد. در صورت تمایل می توانید در هنگام افزودن رب از مقدار کمی زعفران آب زده برای عطر و طعم بهتر بهره ببرید.

ــ پس از پخت کامل آبگوشت، استخوان و آب گوشت را جدا کرده و حبوبات را به کمک گوشت کوب به خوبی بکوبید.

ــ در صورت تمایل می توانید به هنگام سرو آبگوشت، از مقدار کمی سبزی معطر خشک شده مانند ترخون برای تزیین و طعم دار کردن آبگوشت بهره ببرید.

ــ آبگوشت را در کنار سبزی خوردن تازه، ماست یا ترشی و دوغ سرو نمایید.