قبل از آنکه بر سر خرید میز و صندلی کافی شاپی ذهنتان را درگیر کنید باید ببینید آیا فضای کافی برای راه اندازی کافی شاپ استاندارد را در اختیار دارید یا خیر؟

اینکه چه تعداد و چه نوع مشتریانی از کافی شاپ استفاده می کنند و طریقه پذیرایی از آنها که آیا بصورت خانوادگی و یا مجردی است خیلی اهمیت دارد بنابراین باید تعداد نفراتی که قرار است نوشیدنی بخورند مشخص باشد.

باید بدانید که سالن، تالار یک کافی شاپ در واقع اتاق پذیرایی از مشتریان است و لازم است به تعداد کافی و حتی اضافی میز و صندلی کافی شاپی در سالن باشد. در برخی فست فود یا کافی شاپ ها بدلیل کم بود جا و یا نوع غذایی که ارائه می شود و غذای سرپایی است می توان پیشخوانی را با صندلی و یا بدون صندلی جهت مشتریانی و یا آنهایی که عجله دارند در نظر گرفت.

ساختمان کافی شاپ باید مشخصات فنی یک مکانی را مناسب این کار است باید داشته باشد از جمله موارد زیر باید حتماً رعایت شود

فضای کافی و میز و صندلی کافی شاپی

میز و صندلی کافی شاپی

میز و صندلی کافی شاپی

ــ فضای کافی شاپ: به گونه ای باشد که امکان سرمایش و گرمایش آن در تابستان و زمستان بخویی فراهم شود از این نظر کافی شاپ باید دارای کولر و بخاری باشد و اگر ابعادش بزرگ است حتماً تهویه مطبوع (گرمایشی و سرمایشی) داشته باشد بطوریکه درجه حرارت داخل کافی شاپ برای فصول مختلف سال و نیز بر اساس سلیقه مشتری های قابل تنظیم باشد.

ــ هواکش: از ملزومات اصلی کافی شاپ های عمومی این است که هوای درون کافی شاپ بطور منظم تهویه و تعویض شود و هوای تمیز وارد آن شود چه در قسمت آشپزخانه برای خروج دود و دم ناشی از پخت و پز و چه در قسمت سالن برای بیرون راندن هوای تنفسی مشترهای که می تواند مملو از عوامل میکرب زا و آلوده کننده باشد.

ــ پرده ها و دیوارها: پرده ها و دیوارهای سالن کافی شاپ باید قابل شستشو باشند و بهتر است پارچه ای نباشند پرده کرکره و یا لووردراپه برای این کار خیلی مناسب تر است.

ــ کف کافی شاپ: باید کاملاً قابل شستشو باشد ودر عین حال لیز و خیلی صاف نباشد سرامیک های صاف برای این کار مناسب نیست بهتر است از موزائیک و یا سنگ استفاده شود.

ــ تسهیلات عمومی: لازم است که در کافی شاپ چند توالت و دستشویی خیلی تمیز در دورترین نقطه از سالن که با محوطه سالن تداخل نداشته باشد در نظر گرفته شود تمیزی این بخش خیلی اهمیت دارد باید حتماً هواکش قوی وسیفون، فلاش تانک و مایع شستشوی دست داشته باشد و با پرده ای از دیگر قسمت های سالن جدا شود.

ــ پخش موسیقی: از آنجا که موسیقی ملایم می تواند باعث بهتر شدن اشتهای مشتریان و محو کردن صدای همهمه شود لازم است امکان پخش موسیقی یکنواخت از سقف و دیواره ها وجود داشته باشد و آهنگ ملایمی هم مطابق سلیقه مشتریان پخش شود.