همه ی غذاهای ایرانی ، یک طعم به خصوصی دارند و همگی برای اینکه دلچسب تر شوند ، به فوت و فن های حرفه ای نیاز دارند . درست است که هر غذایی طرز تهیه ی به خصوصی دارد ، اما با کمی خلاقیت و مهارت بیشتر میتوان از همان غذا ، یک طعم حرفه ای به دست آورد .
امروز قصد داریم به کسانی که علاقه ی زیادی به خورش خوشمزه ی قیمه دارند ، چند نکته را بگوییم تا بتوانند این غذا را به شیوه ای بسیار خوشمزه تهیه کنند . خورش قیمه معمولا به شکل‌های گوناگونی نیز آماده می‌شود، اما روش اصلی طبخ همگی ـ اعم از قیمه معمول ایرانی، قیمه نثار، قیمه آذری، پیچاق و… ـ تقریبا به یک شیوه است. با به کار بستن نکات ذیل می‌توانید این غذا را خوشمزه‌تر کنید.
یک اینکه برای اینکه قیمه درست کنید ، به این مواد احتیاج دارید :

لپه
پیاز
گوشت گوسفند به مقدار دلخواه
رب گوجه
آب و روغن و نمک و زرد چوبه ، فلفل به مقدار لازم
لیمو یا گرد لیمو

 روش پخت به صورت کلی :
در ابتدا لپه را خیس میکنیم . سپس پیاز ها را شسته و خرد میکنیم . سپس آنها را با روغن و زردچوبه کمی تفت میدهیم . بعد از آنکه رنگ پیاز ها طلایی شد ، گوشت هایی که قبلا خرد کرده ایم را به انها اضافه میکنیم و با یکدیگر تفت میدهیم . بعد از آنکه رنگ گوشت ها عوض شد ، کمی آب به آنها اضافه میکنیم و صبر میکنیم تا پخته شود . مقدار دیگه ای از پیاز رو خرد میکنیم و در روغن تفت میدهیم و لپه هایی که از دو سه ساعت قبل خیس کرده ایم ، اضافه میکنیم و تفت میدهیم . سپس کمی آب به آن اضافه میکنیم تا جداگانه بپزد .
بعد از پخته شدن لپه ها ، شعله ی مربوط به آن را خاموش میکنیم و صبر میکنیم تا گوشت ها نیز بپزند . بعد از پخته شدن گوشت ها ، لپه را به آن مخلوط اضافه میکنیم . رب گوجه رو هم در مقداری روغن کمی تفت میدیم و به غذا اضافه میکنیم . کمی نمک و فلفل و لیمو عمانی به آن اضافه میکنیم و ده دقیقه صبر میکنیم تا قیمه آماده شود .
این یک روش کلی برای درست کردن قیمه است ، اما برای اینکه قیمه ی شما خوشمزه تر شود از این نکات بهره ببرید :
1 ـ بهترین ظرف برای پخت خورش قیمه قابلمه مسی است. این نوع ظروف مزه خورش را برنمی‌گرداند و طعم خوشایند آن را بیشتر می‌کند.

2 ـ لپه را قبل از استفاده مدتی خیس کنید و سپس چند دقیقه در مقداری آب بجوشانید. کف حاصل از آن را بگیرید و آنگاه در خورش از آن استفاده کنید.

3 ـ اگر جزو افرادی هستید که در روش پخت خورش قیمه، لپه را تفت می‌دهید بهتر است آن را همراه با گوشت مورد نظر برای پخت قیمه تفت دهید و پس از آن، آب را برای پخت خورش در قابلمه بریزید.
4 ـ در خورش قیمه آبلیمو نریزید. اگر می‌خواهید طعم آن اندکی ترش باشد و مزه لیمو بگیرد بهتر است در آن چند عدد لیموعمانی بیندازید. با نوک چنگال چند سوراخ در قسمت‌هایی از لیموهای عمانی ایجاد کنید و سپس آنها را درون قابلمه بگذارید تا پخته شوند.

5 ـ لیمو عمانی را از همان ابتدا در خورش نیندازید و حدود یک ربع تا 20 دقیقه مانده به آماده شدن خورش، لیموها را اضافه کنید تا مواد تلخ‌مزه درون لیموعمانی کمتر به خورش نفوذ کند.

6 ـ برای طبخ این خورش از گوشت گوسفند استفاده کنید و البته بهتر است از گوشت سردست گوسفند استفاده کنید. با این حال، اگر از گوشت گوساله بیشتر خوشتان می‌آید، بهتر است بخش مغز ران آن را انتخاب کنید تا مزه بهتری به خورش بدهید.

7 ـ برخی افراد به جای سرخ کردن سیب‌زمینی‌های خلال شده برای تزئین خورش از چیپس استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید خورشتان مزه خوبی داشته باشد هیچ گاه از چیپس برای تزئین قیمه استفاده نکنید.

چیپس‌های نازک و ورقه‌ای وقتی با آب خورش مخلوط می‌شوند بسیار نرم شده و نه‌تنها حالت شکنندگی و کاغذی خود را از دست می‌دهند بلکه مزه متفاوت چیپس را در خورش ترکیب کرده و مزه اصلی خورش را از بین می‌برند.