هر کسب و کاری که راه اندازی می شود با هدف فروش خدمات یا محصولی پیش میرود و در صورتی که اصول فروش و بازاریابی را نداند یا رعایت نکند پس از مدتی ناگزیر برچیده خواهد شد. نشستن پشت میز کافی شاپ یا رستوران و کسب درآمد آرزوی هر کسی است اما تا یک مدیر سخت کوش نباشید و تیم سخت کوشی نداشته باشید در این کار موفق نخواهید شد!

بیشتر بخوانید: معرفی هشت ساندویچ محبوب دنیا

اصول و قواعدی وجود دارند که برای فروش بیشتر موثرند و تقریبا برای هر کسب و کاری کاربرد دارند.

تشخیص مشتریان واقعی

تشخیص مشتریان واقعی یکی از کارهایی است که باید به خوبی به آن پرداخته شود. به طور معمول در بیشتر کسب و کارها ۲۰ درصد از مشتریها حدود ۸۰ درصد از خدمات یا محصولات را میخرند.

یافتن مشتری های واقعی کار ساده ای نیست اما باید به طرق مختلف آنها را کشف کرد و وفادار نگه داشت. برای این کار باید نیازهای واقعی مشتری را دانست و به آنها پرداخت.

استراتژی فروش

استراتژی فروش

ایجاد اعتماد در مشتری

با اینکه کسب و کارها و خدمات مشابه خدمات شما در بازار فراوان است باز هم میبینید که مشتریهای ثابت همواره به شما مراجعه می کنند. ایجاد حس صمیمصت و اعتماد در مشتری چنین کاری را ممکن میسازد.

نوع احساس خریدار به فروشنده بسیار مهم است و در این فرایند تاثیرگذار! بهترین فرایند فروش فرایندی است که طی آن، مشکلات مصرف کننده را – با جزئیات واقعی – به او گوشزد کرده و سپس مزایای حاصل از راه حل های خود را به او نشان می دهید. البته، بزرگ ترین بخش فروش تا بعد از فروش ادامه پیدا می کند.

معمولا مشتری های ثابت انتظاراتی همچون رسیدگی به شکایات دارند که باید به صورت کاملا صحیح انجام شوند.

تشخیص دقیق نیازها

تنها در صورتی مشتری از خریدش رضایت خواهد داشت که شما به بهترین شکل نیازش را درک کرده و محصول یا خدماتی به آن داده اید که دقیقا نیازش را برآورده سازد. مشتری ها معمولا نیازی دارند که نمیدانند خدمات و محصولات شما آنرا می تواند برآورده سازد یا نه؟ شما لازم است این حس را در آن به وجود آورید که دقیقا نیازش را میدانید و این کالا آنرا پاسخگو است.

اگر نیاز نامشخص و مبهم باشد، شما و مشتری تنها از طریق معاینه و تشخیص می توانید نیازهای موجود را به دقت بشناسید و روش برآورده کردن آن ها به وسیله محصولات و خدمات خود را مشخص کنید.

اصول فروش

اصول فروش

کیفیت محصولات و خدمات

اگر شما فروشنده خوبی نباشد اما محصولتان با کیفیت و رضایت بخش باشد باز هم امیدی باقی است تا مشتریان واقعی را جذب کنید. راستش را بخواهید محصولات خوب نیازی به تبیلغات زیاد و توضیحات ندارند و خودشان با مشتری سخن میگویند. وقتی مشتری کیفیت را احساس می کند و دقیقا نیازش برآورده می شود دیگری دلیلی برای شنیدن توضیحات بیشتر ندارد و خودش شروع به تبلیغ و تغریف آن می پردازد. همانطور که دارندگان گوشیهای آیفون خرید آنرا به سایرین پیشنهاد می دهند!

پاسخ گویی مؤثر به شکایات

هرچقدر هم یک محصول درست و دقیق باشد بازهم کسانی هستند که در استفاده از آن مشکل داشته باشند و یا با ‌‌ذائقه آنها جور در نیاید. احتمال دارد مشتری علم استفاده از آن را نداشته باشد یا آنکه روش صحیح را نداند باید در این مواقع با خونسردی و رعایت احترام به اعتراضات رسیدگی کرد و به بهترین شکل رضایت مشتری را جلب کرد.