معمولا رستوران، کافی شاپ یا فست فودها منوهای عجیب و غریبی دارند که گاهی اوقات مشتری به دلیل عدم تلفظ صحیح از سفارش چنین غذاهایی منصرف می شوند.

گویا برای سفارش غذا در رستوران لازم است تا یک مترجم همراهمان ببریم! بخش جالب ماجرا این است که پس از آماده شدن غذا تازه متوجه می شویم که این همان چلوکباب خودمان است که کمی افزودنی در کنارش دارد …

معمولا مشتری هرچقدر هم با سواد باشد با شنیدن چنین نام هایی احساس بی سوادی شدید می کند:‌ ناپلیتانا، مالیبوی آناناس، موهیتو و رازبری مارگریتا، تیرامیسو، رد ولوت، سان شاین و بچملبا …

راستش را بخواهید برای هر کدام از این غذاها می توان معادل فارسی یافت اما از آنجایی که غربزدگی در جامعه ما مد محسوب می شود متاسفانه رستوران ها از چنین نام هایی در منوی غذایی استفاده می کنند. برخی مشتری ها با خواندن منو احساس می کنند که مقصد را اشتباه آمده اند و با ترس و لرز یکی از آنها را انتخاب می کنند بدون اینکه بدانند چه چیزی است.

هرچه که هست اگر یک سوپ معمولی را در رستوران با نامی عجیب که مربوط به آفریقا یا آمریکای جنوبی است سفارش دهید بدون شک هزینه زیادی روی دستتان می گذارد در حالی که همان سوپ ایرانی که به مراتب خوشمزه تر است با قیمتی بسیار پایین تر میتوان خورد.

منوی عجیب و غریب رستوران

منوی عجیب و غریب رستوران

هدف جلب توجه باشد یا با کلاس بودن واقعیت این است که مشتری اصلا با چنین اسامی در منوی رستوران احساس خوشی پیدا نمی کند. حتیآن با کلاس های لاکچری هم از اینکه نامی ایرانی برای غذایی که سفارش می دهند تلفظ کنند بدشان نمی آید! اینگونه اسامی شاید برای برخی افراد جالب توجه باشد اما بسیاری از مشتری ها را هم فراری می دهد.

این موضوع آنقدر جدی است که مسولانی مثل دکتر اصغر مسعودی نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز به آن توجه داشته و ابراز نگرانی کرده اند.

مسعودی میگوید: با وجود اینکه در فرهنگ غنی ایرانی ما، شیوه عملی و رفتاری اصیل، ارزشمند و دارای هویتی برای ما تعریف شده است با این حال می بینیم که در موارد متعددی از جمله در زمینه سلیقه غذایی مردم، ما به نوعی به سمت و سوی غذاهای غربی و غیرسنتی پیش می رویم …

وقتی ما این نگاه ارزشمند را به آنچه که خود داریم، نداشته باشیم احساس می کنیم که دستمان خالی است و در نتیجه دست به سوی آنچه که بیگانه دارد دراز می کنیم.

فراموش نکنید این بار به کافی شاپ یا رستوران رفتید با خودتان یک فرهنگ لغت همراه داشته باشید تا قبل از سفارش دقیقا بدانید چه چیزی قرار است بخورید.