با گرانتر شدن خانه و املاک فشار بر روی آشپزخانه ها بیشتر می شود و فضای کمتری به آن اختصاص میابد. از این رو طراحی آشپزخانه های کوچک روز به روز دشوارتر می شود.

ایده های بسیاری برای چیدن وسایل درون آشپزخانه های نقلی وجود دارند در هر صورت باید طوری این فضا سازماندهی شود که بهترین استفاده و جلوه را داشته باشد. مثلا با خرید صندلی اوپن از کانتر به عنوان میز کار و نهار خوری استفاده کرد و میزو صندلی نهار خوری را از آشپزخانه حذف کرد.

در یک فضای کم ایجاد تعامل بین تمام اجزای آشپزخانه به منظور سهولت دسترسی و در عین حال حفظ زیبایی کمی دشوار است. قبل از همه چیز لازم است تا کارهایی را که می شود در جای دیگری انجام داد و یا اصلا مربوط به آشپزخانه نیستند از آنجا دور کنید. برای نمونه دیکته گفتن به کودکان جایش درون آشپزخانه نیست.

سعی کنید تمام وسایل مربوط به آشپزی را نزدیک گاز قرار دهید، وسایل برقی را در نزدیک هم و همینطور قفسه ظرف ها را در کنار شیر آب. باید طوری تعامل برقرار کنید که گام های اضافی برندارید و وسایل پر مصرف دم دستتان باشند.

آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کوچک

سعی کنید تا وسایل آشپزخانه را کوچکتر انتخاب کنید. طراحی جزیره یا پیشخوانی کوچک برای فضاهای محدود بسیار مناسب است. در واقع، ساختارهای تفکیک‌شده، با کارکردهای چندمنظوره‌ی خود به ساماندهی فضا کمک کرده و به آن جلوه‌ای بزرگ‌تر می‌بخشند. اما روشن است که سینک ظرفشویی دوقلو و اجاق گاز خیلی بزرگ در چنین فضایی واقعا جایی ندارند.

کابینت های دیواری که درب هم دارند در فضاهای کوچک احساس خفگی ایجاد می کنند بهتر است از قفسه های جلو باز استفاده شود تا هم فضا بزرگتر دیده شود و هم اینکه دسترسی به محتویات آن ساده تر باشد.

با نصب این قفسه‌ها، علاوه بر بازترکردن فضا، می‌توانید ظروف زیبا و حتی آثار تزیینی و هنری خود را نیز به نمایش بگذارید و بر جلوه‌ی بصری آشپزخانه‌ی کوچک خود بیفزایید. این ظروف و آثار تزیینی با رنگ‌های شاد و نیروبخش، به آشپزخانه‌ی شما احساس گرما و زندگی می‌بخشند.