میز و صندلی غذا خوری در رستوران، فست فود و منزل از جمله امکانات ضروری محسوب می شود و هرچه کیفیت میزو صندلی بهتر باشد حس بهتری به افرادی که روی آن غذا می خورند منتقل می شود. قیمت صندلی چوبی و میز معمولا از نوع فلزی یا پلاستیکی آن بیشتر است لوکس بودن، استقامت، راحتی، گران بودن مواد اولیه از جمله موارد موثر در قیمت میز و صندلی غذاخوری هستند.

مهم نیست شما میز و صندلی را از کدام جنس انتخاب می کنید مهم راحتی و استقامت است که هر کدام از نمونه های میز و صندلی می تواند آنها را برآورده سازد. در ادامه نکاتی را که در زمان انتخاب میز و صندلی غذا خوری لازم است به آنها توجه شود را بررسی خواهیم کرد.

ــ وقتی روی صندلی، پشت میز می نشینید، بلندی میز باید تا قسمت زیرین قفسه سینه شما باشد و فاصله آرنج تا بدن نباید بیشتر از ۴۰ سانتی متر باشد، درغیر این صورت میز حالت استاندارد ندارد، زمانی که شما روی یک میز استاندارد غذا می خورید، باید تمامی اعضای بدن تان احساس راحتی کند.

ــ میز نباید آنقدر کوتاه باشد که مجبور باشید با خم کردن کمر خود غذا بخورید یا آنقدر بلند باشد که احساس خفگی به شما دست دهد. صندلی باید حالتی نرم و راحت داشته باشد و زاویه تشک زیرین تا تکیه گاه ۹۰ درجه باشد که هضم غذا به راحتی انجام شود.

میز و صندلی غذا خوری

میز و صندلی غذا خوری

ــ تفاوت سبک و مدل ها این امکان را به خریدار می دهد تا از بهترین ها باخبر باشد. مدل های شیشه ای بسیار زیبا و درعین حال بسیار سنگین و پرخطر هستند. مدل های چوبــی از محبــوب ترین ها هستند. مدل های گرد و مدل های مستطیل هردو محبوبند ولی مدل های مستطیل شکل چون راحت تر با فضای خالی منزل هماهنگ می شوند پرهوادارتر هستند.

ــ فضای غذاخوری را اندازه بگیرید و سایز مناسب را برای میز و صندلی ها تعیین کنید. پهنای صندلی ها نباید کمتر از ۵۰ سانتی متر باشد زیرا در این صورت، نشستن افراد روی صندلی دشوار می شود.

ــ فضای در نظر گرفته شده بر روی سطح میز، باید به ازای هرفرد در میزهای چهار گوش ۷۰ سانتی متر و در میزهای گرد با بیضی ۷۵ سانتی متر باشد. با توجه به این نکته، می توانید سایز مناسب غذاخوری خود را تعیین و میزی را خریداری کنید که میهمانان هنگام نشستن دور آن احساس راحتی کنند.

ــ صندلی های میز غذاخوری باید در قسمت نشیمن به صورت تشک دار باشند در غیر این صورت، میهمانان پس از چند دقیقه نشستن بر روی صندلی خسته می شوند، بنابراین حتما به دنبال صندلی های تشک دار برای میز غذاخوری خود باشید.

ــ اگر می خواهید میزی داشته باشید که سال های سال در مهمانی ها شما را همراهی کند، میزهای ساخته شده از چوب سخت مثل چوب ماهون، گردو، افرا، بلوط و ساج، را تهیه کنید. البته میزهایی از جنس چوب های صنعتی مثل ام دی اف و تخته چندلا نیز مناسب اند اما به اندازه چوب های سخت دوام ندارند.

ــ میزی را انتخاب کنید که به راحتی قابل حمل باشد، اگر مستأجر هستید و مجبورید هرچند سال یک بار نقل مکان کنید، میزهای سنگین و بزرگ برایتان مشکل ساز خواهند بود.