میز ناهارخوری نقشی کانونی در خانه دارد، علاوه بر اینکه جایی برای غذا خوردن است میتواند اعضای خانواده را در سایر زمان ها هم یک جا جمع کند از این رو نقشی کلیدی در دکوراسیون منزل دارد. اینکه میز و صندلی چوبی باشد یا فلزی و چقدر راحت باشند و شیک بسته به پولی که برای آن هزینه می شود متغیر است. امروزه طرح های بسیاری در جنس های مختلف موجودند که برای هر بودجه ای چندین گزینه در دسترس هستند.

میز ناهارخوری محکم انتخاب کنید
اگر میخواهید پولی را که صرف خرید میز و صندلی کرده اید را دور نریخته باشید بهتر است نمونه ای را انتخاب کنید که محکم و قوی باشد! میز و صندلی چیزی نیست که سالی یک بار آنها را عوض کرد. توجه داشته باشید اگر نیاز است مبلعی بیشتر بپردازید تا نمونه کار قویتری بخرید حتما این کار را انجام دهید. از لحاظ اقتصادی این روش بهتر است تا اینکه نمونه ای ارزان بخرید و در مدت زمان کوتاهی مجبور به تعویض آنها باشید.

بیشتر بخوانید: روش چیدن میز غذاخوری برای مهمانی

میز ناهارخوری

میز ناهارخوری

شکل میز را متناسب با فضا انتخاب کنید
هر فضایی متناسب با ساختاری که دارد یک شکل از میز را میطلبد مثلا در فضاهای کوچک میزهای بیضی و دایره کاربرد بهتری دارند که فضای کمتری را اشغال می کنند و افراد می توانند نزدیکتر به هم بنشینند. اما در فضاهای بزرگ میزهای مربع و مستطیل شکل کاربرد و جلوه بهتری دارند.

پوشش سطح میز ناهارخوری
سطح میز غذا خوری بسیار مهم است که از جنسی ساخته شده باشد که به راحتی خط و خش روی آن نیوفتند و خراب نشود. معمولا سطح بالای میز از شیشه ساخته میوشد که گزینه خوبی برای تمیز کاری است و همچنین زیبایی خاصی دارد که با هر سبک دکوراسیونی مطابقت پیدا می کنند. اما باید دقت داشت به اندازه کافی محکم باشد.

میزهای انعطاف پذیر
انعطاف پذیر بودن و راحتی حمل و نقل میز و صندلی ناهار خوری برای آن دسته افرادی که مستاجرند بسیار مهم است. در چنین شرایطی بهتر است میزی خریداری شود که پایه های جداشونده داشته باشند و به بخش های کوچکتر تقسیم شوند تا زمان اساس کشی به راحتی حمل و نقل شوند.

وزن میز یکی دیگر از معیارها برای مستاجرها است. با توجه به همه مزیت ها و زیبایی های میز ناهار خوری سنگی به دلیل وزن بالای آن اصلا گزینه مناسبی برای مستاجرها نیست.

راحتی صندلی
صندلی ها و میز باید کاملا با هم سازگار باشند چه از لحاظ شکل و شمایل و چه از لحاظ ساختار. ارتفاع میز و صندلی نسبت به هم و همینطور راحتی نشیمن صندلی و پشتی ان بسیار هم است. توجه داشته باشید که نشیمن و پشتی صندلی توسط زیری و پشتی مناسب پوشانده شده باشند و همچنین جنس ورکش آنها طوری نباشد که عرق کند یا زود کثیف شود و تمیز کردن آن مشکل باشد.

میزناهار خوری

میزناهار خوری

گاهی افراد برای انجام کارهای دیگری مثل مطالعه، کار با لپ تاپ یا درس و مشق از میز نهار خوری استفاده می کنند اگر صندلی ها راحتی لازم را نداشته باشند نمیتوان برای مدت طولانی از آنها برای کار استفاده کرد.

برای خرید یک دست میز و صندلی استاندارد، باید توجه کنید که ارتفاع میز بامشخصات فیزیکی شما سازگار باشد. مثلا اگر شما قدزیاد بلندی ندارید نباید سراغ میز هایی برویدکه از حد عادی کوتاه ترند.

تشخیص میز و صندلی استاندارد

برای آنکه تشخیص دهید یک میز وصندلی استانداردند وقتی روی صندلی، پشت میز می نشینید، بلندی میز باید تا قسمت زیرین قفسه سینه شما باشد و فاصله آرنج تا بدن نباید بیشتر از ۴۰ سانتی متر باشد، درغیر این صورت میز حالت استاندارد ندارد، زمانی که شما روی یک میز استاندارد غذا می خورید، باید تمامی اعضای بدن تاناحساس راحتی کند.

میز نباید آنقدر کوتاه باشد که مجبور باشید با خم کردن کمر خود غذا بخورید یا آنقدر بلند باشد که احساس خفگی به شما دست دهد. صندلی باید حالتی نرم و راحت داشته باشدو زاویه تشک زیرین تا تکیه گاه ۹۰درجه باشد که هضم غذا به راحتی انجام شود.

زمان غذاخوردن هرچقدر بیشتر طول بکشد و شما هرچقدر با فاصله و آهسته تر غذا بخورید. هضم غذا بهتر انجام شده و کمتر به دستگاه های بدن آسیب می رسد، اما اگر شما هنگام غذاخوردن احساس راحتی نکنید و حالتی استاندارد نداشته باشید، دوست دارید هرچه زودتر غذای تان را تمام کنید و به حالت اولیه بازگردید.