چای سبز دارای خواص بیشماری است و به بسیاری از افراد توصیه می شود که در رژیم غذایی هفتگی خود ،نوشیدن چای سبز را بگنجانند.
اما باید این را هم بگوییم که نوشیدن چای سبز برای همه ی افراد توصیه نمی شود، چرا که ترکیبات چای سبز در دوز بالا می تواند برخی عوارض نامطلوب را برای بدن به همراه داشته باشد.

چه کسانی نباید چای سبز بخورند؟

چه کسانی نباید چای سبز بخورند؟

چرا چای سبز گاهی اوقات مضر است؟

بارها گفته ایم که هر ماده ی مقوی و مفیدی اگر به مقدار کافی مصرف نشود، ضرر و زیان به بار می آورد. چای سبز هم جز همین موارد است. اگر چای سبز در دوز بالا مورد استفاده قرار گیرد، به علت سه عامل زیر مضر خواهد بود:

۱. کافئین آن
۲. ماندگاری آلومینیوم
۳. اثرات پلی فنل بر میزان آهن بدن

باید بگوییم که بر اساس پژوهش های صورت گرفته، نشان داده شده است که برخی از عصاره های چای سبز، سمی است و می تواند بیماری های متابولیک را در افراد به وجود آورد.
همچنین مطالعه ی دیگری نشان داده است که مصرف بی رویه ی چای سبز سبب آسیب رسیدن به پانکراس و کبد می شود. کافئین موجود در چای سبز و برخی از عصاره های آن، در مصرف بی رویه سبب بروز عصبانیت، بی خوابی و بی قراری در افراد شود.

این افراد نباید چای سبز بنوشند:

– کسانی که فشار چشم دارند
– کسانی که به بیماری میگرن دچار هستند.
– بیمارانی با مشکلات قلبی و عروقی، باید با دکتر مشورت کنند.
– زنان باردار و شیرده نباید بیش از یک یا دو فنجان در روز بنوشند زیرا کافئین می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود.
– به دلیل اثرات کافئین موجود در چای سبز، با برخی از داروها تداخل پیدا می کند.
همچنین چای سبز می تواند سطح جذب آلومینیوم را در بدن افزایش دهد، لذا این موضوع برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی بسیار مهم است چرا که توسط بدن انباشته و در نتیجه ایجاد بیماری‌های عصبی کند.